Chablis

Chablis

Tato vinařská oblast je skrytou perlou francouzského vinařství. Vinařská oblast Chablis je spolu s Jovinnien a Tonnerrois nejsevernější výspou burgundského vinohradu. To se také projevuje v drsnějších klimatických podmínkách a ve velkém ohrožení vinohradů pozdními jarními mrazy. Geologicky je oblast založena na půdách převážně z jurských vápencových a slínových usazenin. Terén a orientaci vinohradů zformovala řeka Serein, která se hluboko zařezává do usazeninového podloží a vytváří členitou strukturu vinohradů na obou březích.
V této apelaci se pěstuje pouze bílá odrůda chardonnay, ze které se zde vytváří vína čtyř kvalitativně odlišných kategorií.

Petit-Chablis

Je základním vínem oblasti, vinice pro toto víno se nacházejí převážně na náhorních plošinách, kde podklad tvoří vápencové struktury zvané portlandien. Vína jsou lehká, živá s příjemnou ovocností a velmi lehkou mineralitou. Jde o velmi dobře pitelná vína za rozumnou cenu. Vína většinou nejsou vhodná pro delší archivaci a doporučujeme je pít během 2-4 let.

Chablis

Vína s tímto označením představují největší část vín vyrobených v tomto regionu. Vinice s tímto označením najdeme po celém regionu a mnohdy se mohou lišit podložím a orientací. Víno obecně vyniká příjemnou svěží ovocnou chutí s dobře patrnou mineralitou a má dobrou schopnost stárnout.

Chablis Premier Cru

Toto označení nesou vína z vinic rozkládajících se na usazeninovém podloží, které je bohaté na druhohorní fosilie a které se nazývá kimmeridgien. Vinice s tímto označením se nacházejí na obou březích řeky Serein. Oficiálně se jedná o 79 parcel, které se obvykle na základě podobnosti sdružují do 17 Crus.

Chablis Grand Cru

V apelační struktuře Burgundských vinohradů připadá pro Chablis pouze jediné Grand Cru, Grand Cru Chablis, které leží na pravém břehu řeky Serein v těsné blízkosti města Chablis. Toto Grand Cru se však v praxi dělí na 7 takzvaných klimat, která jsou uváděna na etiketě. Tato vína představují vrcholný projev Chardonnay v této oblasti. Jsou bohatá, složitá a velmi komplexní a mají velmi dobrý potenciál stárnout.

Zobrazen 1. – 16. z 19 výsledků